YENİ KANSER İLAÇLARI

Cevapla
Kullanıcı avatarı
admin
Site Admin
Mesajlar: 8
Kayıt: Cum Oca 04, 2019 11:59 am

Sal Oca 15, 2019 12:11 pm

Yeni kanser önleyici ilaçlar kanserleri sürekli uykuya sokuyor
Dünyada ilk olarak, Melbourne bilim adamları, geleneksel kanser tedavilerinin neden olduğu zararlı yan etkiler olmadan, kanser hücrelerini kalıcı bir uykuya sokabilecek yeni bir anti-kanser ilacı keşfettiler.


Bugün Nature dergisinde yayımlanan araştırma , kanser hücresini uyku moduna geçirerek çalışan ve kanserin hücrelerinin DNA'sına zarar vermeden yayılan , kanser önleyici ilaçların birinci sınıfını ortaya koyuyor .

Yeni ilaç sınıfı, kanserli insanlar için heyecan verici bir alternatif sunabilir ve kan ve karaciğer kanseri modellerinde kanserin ilerlemesini durdurmada ve aynı zamanda kanser nüksünü geciktirmede büyük umut vaat etti.

Kalıcı uyku

Walter ve Eliza Hall Enstitüsü'nden Doçent Doktor Tim Thomas ve Doçent Doktor Anne Voss, Monash İlaç Bilimleri Enstitüsü'nden Profesör Jonathan Baell ve Kanser Tedavisi'nden Dr. Brendon Monahan CRC'nin KAT6A ve KAT6B'yi önlemenin yeni bir yaklaşım olup olmayacağını araştırdı kanser tedavisi için.

Doçent Thomas, yeni ilaç sınıfının KAT6A ve KAT6B proteinlerini hedef alan ilk kişi olduğunu söyledi. Her ikisinin de kanseri yönlendirmede önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. KAT6A, kanserlerde en çok çoğalan genlerin listesinde 12. sırada yer almaktadır.

"Erken yaşlarda, KAT6A'nın genetik olarak tükenmesinin, lenfoma adı verilen kan kanserli hayvan modellerinde yaşam süresini dört katına çıkardığını keşfettik. KAT6A'nın önemli bir kanser sürücüsü olduğu bilgisi ile donanmış olarak, kanseri tedavi etmek için proteini inhibe etmenin yollarını aramaya başladık, "Doçent Thomas dedi.

Bileşiklerin preklinik testlerde zaten büyük umutlar gösterdiğini söyledi.

“Bu yeni anti-kanser ilaç sınıfı, preklinik kanser modellerimizde kanserin ilerlemesini önlemede etkiliydi. Kanserle savaşmak için tamamen yeni bir silah olma potansiyeli konusunda son derece heyecanlıyız.

Doçent Thomas, "Bileşim, preklinik modellerimizde iyi tolere edildi ve sağlıklı hücreleri olumsuz yönde etkilemiyor gibi göründüğü halde, tümör hücrelerine karşı çok güçlü." Dedi.

Artık DNA hasarı yok

Araştırma çalışmaları, kanser araştırmaları, tıbbi kimya ve ilaç keşfi uzmanları arasında güçlü bir işbirliğini gerektiren, yapım sürecinde neredeyse on yıl sürdü.
Bu yeni ilaç sınıfı ile standart kanser tedavileri arasında kritik bir fark vardır.

Kemoterapi ve radyoterapi geri dönüşü olmayan DNA hasarına neden olarak çalışır. Kanser hücreleri bu hasarı onaramaz ve ölemez. Dezavantajı ise terapilerin sadece kanser hücrelerini hedefleyememesi ve sağlıklı hücrelere de ciddi zarar vermesidir. Bu, bulantı, halsizlik, saç dökülmesi ve enfeksiyona yatkınlık gibi iyi bilinen kısa süreli yan etkilerin yanı sıra kısırlık ve diğer kanserlerin gelişme riskinin artması gibi uzun vadeli etkilere neden olur.

Doçent Voss, "Kemoterapi ve radyoterapi gibi potansiyel olarak tehlikeli DNA hasarına neden olmak yerine, bu yeni kanser karşıtı ilaç sınıfı kanser hücrelerini kalıcı bir uykuya sokuyor," dedi.

“Bu yeni bileşik sınıfı, hücre döngüsünün başlangıcını“ tetikleme ”yeteneklerini kapatarak kanser hücrelerinin bölünmesini durduruyor” dedi. "Teknik terim, hücre yaşlanmasıdır. Hücreler ölü değildir, ancak artık bölünemez ve çoğalamazlar. Bu yetenek olmadan, kanser hücreleri etkili bir şekilde izlerinde durur."

Doçent Voss, ekibin, ilaçların kanser tekrarını geciktirmede etkili olabileceğine inandığını söyledi.

“Bu ilaç sınıfının insan kanseri hastalarında araştırılabileceği bir noktaya gelmek için hala yapılacak çok iş var” dedi. “Bununla birlikte, keşfimiz bu ilaçların özellikle ilk tedaviden sonra nüksü geciktiren veya önleyen bir konsolidasyon tedavisi türü olarak etkili olabileceğini öne sürüyor.”

Doçent Voss, "Klinisyenlere, kanserin tekrarını önemli ölçüde geciktirmek için kullanabilecekleri başka bir araç sağlama olasılığının hastalar için büyük bir etkisi olabilir" dedi.

'Uyuşturulamaz' artık yok

Profesör Baell, projenin özellikle önemli olduğunu söyledi çünkü bilim topluluğu gen ailesini 'çekilemez' olarak nitelendirdi.

Profesör Baell, "Bu projeyle üstesinden gelinmesi gereken pek çok engel vardı; bu bileşik kesinlikle doktora öğrencileri ve NHMRC destekli doktora sonrası tıbbi kimyacıları kimyayı ilerletmek için zorunlu kılıyordu." Dedi. "Azim ve kararlılıkla, preklinik modellerimizde güvenli ve etkili görünen güçlü, kesin ve temiz bir bileşik geliştirmekten heyecan duyuyoruz. Ekiplerimiz şimdi bu deneyi insan denemeleri için uygun bir ilaç haline getirmek için çalışıyorlar. ."

Profesör Baell, projenin Avustralya Hükümeti'nden fon almaya borçlu olduğunu ve kamuoyu araştırmasının etkili bir çeviri aracı olabileceğini kanıtladı.

"Tıbbi kimya ve daha yüksek riskli ilaç keşif projeleri için fon sağlamak güvenli olabilir" dedi. "Bu projeyi destekleyen erken finansman için Kooperatif Araştırma Merkezleri (ÇHS) Programı ve Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Konseyi'ne (NHMRC) minnettarız."

Cancer Therapeutics CRC'nin baş bilim adamı Dr. Ian Street, üç kuruluş arasında mükemmel bir işbirliği olduğunu söyledi.

Street, "Bu, kırılması çok zor bir somun oldu" dedi. “KAT6 inhibitörlerinin, kanserleri tedavi etmek için bu yeni ve heyecan verici stratejinin potansiyelinin aydınlatılmasında önemli bir rol oynadığına şüphe yok.”
Cevapla