Finlandiya'nın Okulları Neden Başarılı?

Kullanıcı avatarı
admin
Site Admin

Sal Oca 15, 2019 12:32 pm

Ülkenin eğitim alanındaki başarıları, özellikle ABD’nin ödevlerini yapan diğer milletlere sahiptir.

Deneyimli bir öğretmen ve okul müdürü Kari Louhivuori, Finlandiya standartlarına göre aşırı bir şeyler denemeye karar verdiğinde, Helsinki'nin batısındaki geniş bir banliyö olan Espoo'daki Kirkkojarvi Kapsamlı Okulu'nda dönem sona ermişti. Kosovalı Arnavut bir çocuk olan altıncı sınıf öğrencilerinden biri, öğretmenin en iyi çabalarına direnerek, öğrenme ızgarasının uzağında sürüklendi. Okulun bir sosyal hizmet uzmanı, bir hemşire ve bir psikolog da dahil olmak üzere özel eğitimciler takımı Louhivuori'yi tembelliğin suçlamayacağına ikna etti. Bu yüzden çocuğu bir yıl geri tutmaya karar verdi, Finlandiya'da bu kadar nadir görülen bir ölçü pratikte eski.

Finlandiya, son on yılda okuma, matematik ve fen okuryazarlığı konularında büyük ölçüde ilerleme kaydetmiştir, çünkü öğretmenlerinin genç yaşamları döndürmek için ne gerekiyorsa yapmaları konusunda güvenilir. Bu 13 yaşındaki Besart Kabashi, kraliyet öğretmenliğine benzeyen bir şey aldı.

“O yıl özel öğrencim olarak Besart'ı aldım,” dedi Louhivuori ofisinde duvarda bir Beatles “Sarı Denizaltı” posteri ve dolabında bir elektro gitar vardı. Besart bilim, coğrafya ve matematik dersleri almadığında, Louhivuori'nin masasının yanına 9-10 yaş arasındaki sınıfının önünde park edip uzun bir yığından kitaplarını açıp yavaşça birini, sonra diğerini okudu. onlarca tarafından onları yutuyor. Yıl sonuna kadar, Kosovalı savaş mültecileri oğlu, kabul ettiği ülkenin ünlü zengini dilini fethetti ve aslında öğrenebileceği idrakına vardı .

Yıllar sonra, 20 yaşında bir Besart, Kirkkojarvi'nin Noel partisinde bir şişe Konyak ve büyük bir sırıtış ile geldi. “Bana yardım ettin,” dedi eski öğretmenine. Besart kendi otomobil tamir firmasını ve temizlik firmasını açtı. “Büyük yaygara yok,” dedi Louhivuori. “Her gün yaptığımız şey bu; çocukları hayata hazırlamak.”

Kurtarılan tek bir çocuğun bu hikayesi, küçük İskandinav ülkesinin şaşırtıcı eğitim kaydının nedenlerinin bir kısmına işaret ediyor; bu, Amerika’nın birçok ebeveynini ve eğitimcisini ilham alan, şaşırtan ve hatta kızdıran bir fenomen. “Okulcu” yu bekleyen 2010 belgesel filmi Amerika'nın sıkıntılı devlet okullarıyla tezat oluşturmasından sonra, Finlandiya'da okullaşma pek sıcak bir konu haline geldi .

“Ne pahasına olursa olsun” sadece Kirkkojarvi'nin 30 öğretmenini değil, Finlandiya'daki 3.500 okuldaki 62.000 eğitimcinin çoğunu Lapland'dan Turku'ya, millet mezunlarının yüzde 10'undan seçilen eğitim alanında gerekli bir master derecesi kazanmak için seçen bir tutumdur. Birçok okul yeterince küçük olduğundan öğretmenler her öğrenciyi tanır. Bir yöntem başarısız olursa, öğretmenler başka bir şey denemek için meslektaşlarına danışır. Zorlukları yeniden yaşamak görünüyorlar. Finlandiya'daki çocukların yaklaşık yüzde 30'u ilk dokuz yıllık okul döneminde bir tür özel yardım almaktadır. Louhivuori’nin ders verdiği okul geçen yıl dokuzuncu sınıflara kadar 240’a hizmet etti; Finlandiya'nın etnik homojenlik konusundaki ünü ile karşılaştırıldığında, ilköğretim 150 seviyedeki öğrencilerin yarısından fazlası Somali, Irak, Rusya, Bangladeş, Estonya ve Etiyopya'dan gelen göçmenlerdir. diğer ulusların arasında. Louhivuori gülümseyerek, “Çok zengin eğitimli zengin ailelerin çocuklarına aptal öğretmenler tarafından öğretilebilir” dedi. “Zayıf öğrencileri yakalamaya çalışıyoruz. Düşüncemizin derinliklerinde. ”

Finlerin eğitim sisteminin dönüşümü, 40 yıl önce ülkenin ekonomik iyileşme planının itici gücü olarak başladı. Eğitimciler 2000'den bu yana çok başarılı olmadıklarını çok az biliyorlardı, bu, 40'tan fazla küresel mekanda 15 yaşındaki çocuklara verilen standart bir test olan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı'ndan (PISA) ilk sonuçların, Finli gençlerin en iyi olduğunu ortaya çıkardığını gösterdi. Dünyadaki genç okuyucular. Üç yıl sonra matematiğe öncülük ettiler. Finlandiya, 2006 yılına kadar bilimde 57 ülkeden (ve birkaç şehirden) önce birinciydi. Geçen yıl yayınlanan 2009 PISA puanlarında, ülke çapında dünya genelinde yarım milyon öğrenci arasında, bilimde ikinci, okumada üçüncü, matematikte altıncı sırada yer aldı. Helsinki kapsamlı bir okulun müdürü Arjariita Heikkinen, “Hala şaşırdım” dedi. “O olduğumuzu anlamadım . iyi."

Geçtiğimiz on yıl boyunca ortada karışan Amerika Birleşik Devletleri'nde hükümet yetkilileri, piyasadaki rekabeti devlet okullarına tanıtmaya çalıştı. Son yıllarda, bir grup Wall Street finansmanı ve Bill Gates gibi hayırseverler, son on yılda ikiye katlanan kuponlar, veri odaklı müfredat ve charter okulları gibi özel sektör fikirlerinin arkasına para koymuşlardır. Başkan Obama da görünüşe göre rekabete girmiş durumda. Zirveye Girişimi, Finlandiya'da uçmayacak bir felsefe olan öğretmenleri ölçmek için testler ve diğer yöntemleri kullanarak federal dolarlar için rekabet etmeye davet ediyor. 24 yıllık öğretmenlik tecrübesi olan Helsinki müdürü Timo Heikkinen, “Aslında, öğretmenlerin gömleklerini koparacağını düşünüyorum” dedi. “Sadece istatistikleri ölçüyorsan, insani yönü özlüyorsun.”

Finlandiya'da lise son sınıf öğrencilerinin sonundaki bir sınav dışında zorunlu standart sınav bulunmamaktadır. Öğrenciler, okullar veya bölgeler arasında sıralama, karşılaştırma veya rekabet yoktur. Finlandiya'nın okulları kamu tarafından finanse edilmektedir. Devlet kurumlarında çalışanlar, ulusal yetkililerden yerel yetkililere kadar, iş adamları, askeri liderler veya kariyer politikacıları değil, eğitimcilerdir. Her okulun aynı ulusal hedefleri vardır ve aynı üniversitede eğitilmiş eğitimciler havuzundan yararlanır. Sonuçta, bir Finlandiya çocuğunun, kırsal bir köyde veya bir üniversite kasabasında yaşamasına bakılmaksızın aynı kalitede eğitim alma konusunda iyi bir atış olduğu görülmüştür. En zayıf ve en güçlü öğrenciler arasındaki farklılıklar dünyadaki en küçük, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından yapılan en son ankete göre. “Eşitlik, Finlandiya eğitiminde en önemli kelimedir. Sağ ve soldaki bütün siyasi partiler bu konuda hemfikir ”dedi. Finlandiya'nın güçlü öğretmenler birliği başkanı Olli Luukkainen.

Finlerin yüzde doksan üçü akademik ya da meslek liselerinden mezun, yüzde 17,5 puan Amerika Birleşik Devletleri'nden daha yüksek ve yüzde 66'sı Avrupa Birliği'nde en yüksek oran olan yüksek eğitime devam ediyor. Ancak Finlandiya, öğrenci başına Amerika Birleşik Devletleri'nden yaklaşık yüzde 30 daha az harcıyor.

Yine de, ünlü suskun Finliler arasında belirgin bir göğsüne boğulma yoktur. Son dünya hokey şampiyonluklarını kutlamak için sabırsızlanıyorlar, ancak PISA puanları pek değil. Finlandiya'da Eğitim ve Kültür Bakanlığı'nda bulunan eski bir matematik ve fizik öğretmeni olan Pasi Sahlberg, “Çocukları test etmeyi değil öğrenmeyi öğrenmeye hazırlıyoruz” dedi. “PISA ile pek ilgilenmiyoruz. Konuştuğumuz şey bu değil. ”

Maija Rintola, Nisan ayı sonlarında Kirkkojarven Koulu'da yirmi üç 7-8 yaş arasındaki geveze sınıfının önünde durdu. Çok renkli ipliklerin bir arapsaçı bakır saçları boyalı bir peruk gibi tepesinde. 20 yıllık öğretmen Vappu'yu aramaya çalışıyordu, öğretmenler ve çocuklar Mayio'yu kutlamak için riotous kostümlerle okula geliyorlardı. Sabah güneşi, kayrak ve limon örtüleri arasından tahta eşiklerde yetişen Paskalya otlarının kaplarına döküldü. Rintola gülümsedi ve elini açık bir şekilde eğdi - çocuklara sessiz olmaları için sinyal veren “sessiz zürafa”. Küçük şapkalar, paltolar, ayakkabılarını kuklalarında topladılar, çocuklar masalarında ayaklarının altına kıpır kıpır yürüdüler, masallarını oyun alanından anlatmayı beklediler. Dersler arasında 15 dakikalık normal oyun sürelerinden az önce döndüler. “Oyun bu yaşta önemli,” dedi Rintola daha sonra. Oyuna değer veriyoruz.

Kıkırdakları çözülürken, öğrenciler masalarından 1 - 20 numaralı küçük düğmelerden, fasülyelerden ve lamine kartlardan aldılar. On bir ünite temsil eden sarı şeritler etrafından geçen bir öğretmen yardımcısı. Odanın önündeki akıllı tahtada Rintola, sınıfı on numara prensibi ile güçlendirdi. Bir kız, belli bir nedenden ötürü kafasına kedi kulakları takmıştı. Bir diğeri, evini hatırlatmak için masasında doldurulmuş bir fare tuttu. Rintola odayı dolaşarak her çocuğun kavramları kavramasına yardımcı oldu. Erken bitenler ileri bir “fındıklı bulmaca” oyunu oynadı. 40 dakika sonra katedral benzeri kafeteryada sıcak bir öğle yemeği vakti geldi.

Finlandiya'daki öğretmenler her gün okulda daha az saat harcıyor ve sınıfta Amerikalı öğretmenlerden daha az zaman harcıyorlar. Öğretmenler müfredat oluşturmak ve öğrencilerini değerlendirmek için fazladan zaman kullanırlar. Çocuklar kışın derinlerinde bile dışarıda oynamak için çok daha fazla zaman harcıyorlar. Ödev az. Louhivuori, zorunlu eğitim 7 yaşına kadar başlamıyor. “Acelemiz yok” dedi. “Çocuklar hazır olduklarında daha iyi öğreniyorlar. Neden onları strese sokuyorsun? ”

Neredeyse bir çocuğun aç veya evsiz görünmesi duyulmamış. Finlandiya, üç yıl doğum izni ve ebeveynlere çocuk bakıcılığı ve vurgunun oyun ve sosyalleşme üzerine olduğu 5 yaşındaki çocuklar için okul öncesi eğitim sundu. Buna ek olarak, devlet ebeveynleri sübvanse eder ve 17 yaşına kadar her çocuk için ayda yaklaşık 150 avro öder. 6 yaşındakilerin yüzde doksan yedisi, çocukların bazı akademisyenlerin başladığı devlet okuluna gider. Okullar gerekirse yemek, tıbbi bakım, danışmanlık ve taksi hizmeti vermektedir. Öğrenci sağlığı ücretsizdir.

Buna rağmen, Rintola, çocuklarının geçen Ağustos millerinde okuduğunu ve dil seviyelerinde geldiğini söyledi. Nisan ayına kadar sınıftaki hemen hemen her çocuk okuyordu ve çoğu yazıyordu. Oğlanlar Kapteeni Kalsarin (“Kaptan Underpants”) gibi kitaplarla literatüre eşlik etmişti . Okulun özel eğitim öğretmeni, çeşitli davranış ve öğrenme sorunları olan beş çocuğa öğretmek için Rintola ile birlikte çalıştı. Son beş yıldaki ulusal hedef, tüm çocukların ana yolunu bulmaktı. Rintola'nın çocuklarının çekilmesinin tek zamanı, 30 yıllık deneyime ve yüksek lisans eğitimine sahip bir öğretmen tarafından öğretilen bir İkinci Dil dersi olan Fince içindir.

Ancak, nadir olsa da istisnalar vardır. Birinci sınıftan bir kız Rintola'nın sınıfında değildi. 7 yaşındaki incecik, yakın zamanda Fince kelimesi konuşmadan Tayland'dan gelmişti. Koridorda çok kültürlü öğrenim uzmanı tarafından verilen özel bir “hazırlık sınıfında” ders çalışıyordu. Çocukların dili ele geçirirken konularına yetişmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Kirkkojarvi'nin öğretmenleri alışılmadık derecede çok sayıda göçmen öğrenciyle ilgilenmeyi öğrendi. Espoo şehri, özel kaynak öğretmenleri, danışmanlar ve altı özel ihtiyaç sınıfı gibi şeylerin ücretini ödemeleri için “pozitif ayrımcılık” fonlarında yılda 82.000 avro daha fazla para kazanmalarına yardımcı oluyor.

Rintola, okulun ihtiyaçlarına bağlı olarak gelecek yıl aynı çocuklara ve muhtemelen gelecek beş yıl öğretecek. “İyi bir sistem. Çocuklarla güçlü bağlantılar kurabilirim ”dedi. 20 yıl önce Louhivuori tarafından seçilmiş olan Rintola. “Kim olduklarını anlıyorum.” Fin, matematik ve bilimin yanı sıra, birinci sınıf öğrencileri müzik, sanat, spor, din ve tekstil el sanatlarını alıyor. İngilizce, üçüncü sınıfta, İsveççe dördüncü olarak başlar. Beşinci sınıfa kadar çocuklar biyoloji, coğrafya, tarih, fizik ve kimya eklemiştir.

Altıncı sınıfa kadar çocuklar ilçe çapında bir sınava girme seçeneğine sahip olmayacak, ancak yalnızca sınıf öğretmeni katılmayı kabul ederse. Birçoğu meraktan da yok. Sonuçlar açıklanmadı. Fin eğitimciler, Amerika Birleşik Devletleri'nin standartlaştırılmış testlere olan hayranlığını anlamakta zorlanıyorlar. Louhivuori, “Tüm bu çubuklar, grafikler ve renkli tablolar gibi” dedi. Raporları bulduktan sonra “İki yıl önce ortalamanın üzerinde bir performans gösterdik” dedi. “Saçmalık. Çocuklar hakkında bu testlerin bize söyleyebileceğinden çok daha fazla şey biliyoruz. ”

Fin yaklaşımının klişeleşmiş sarışın, mavi gözlü ve Lutheran olmayan öğrencilerle nasıl çalıştığını görmek için Kirkkojarvi'ye gelmiştim. Ama Kirkkojarvi'nin şansa karşı başarısının şanssız olup olmadığını merak ettim. Amerika'daki daha vokal muhafazakar reformcuların bazıları “We-Love-Finland kalabalığından” veya Fin Envy denilen bıkkın hale geldi. ABD’nin, yalnızca yüzde 4,4’ünün yabancı olarak doğmuş 5,4 milyon kişilik bir ülkeden öğrenecekleri çok az şey olduğunu savunuyorlar. Oysa Finliler bir şeylerin üzerinde görünüyorlar. Benzer büyüklükte bir ülke olan komşu Norveç, ABD’dekine benzer eğitim politikalarını benimsemiştir. Yüksek lisans derecesi olmadan standart sınavlar ve öğretmenler kullanır. Ve Amerika gibi, Norveç'in PISA skorları da on yılın daha iyi bir kısmı için orta aralıklarda durduruldu.

İkinci bir örnekleme almak için, Espoo'dan Helsinki'ye doğuya doğru yol aldım ve “Kirpi Yolu” için Finli ve Siilitie adlı kaba bir mahalleye ve Finlandiya'daki en eski düşük gelirli konut projesine sahip oldum. 50 yaşındaki boxy okul binası, benzin istasyonlarının ve marketlerin çevrelediği bir metro durağının köşesinde, ormanlık bir alana oturdu. 200 ila ilk dokuzuncu sınıf öğrencilerinin yarısı öğrenme güçlüğüne sahiptir. En ağır zarar görenlerin tümü, Fin politikalarına uygun olarak genel eğitim çocukları ile karıştırılmaktadır.

Her biri öğretmenin ev yapımı lamine edilmiş “dış mekan matematik” kartlarından oluşan bir yığın olan birinci sınıf sınıfları yakındaki çam ve huş ağaçlarının arasına girdi. “Ayağın kadar büyük bir çubuk bul,” dedi. “50 taş ve meşe palamudu topla ve onları on kişilik gruplar halinde yerleştir,” dedi. Takım halinde çalışarak 7-8 yaş arasındaki çocuklar görevlerini ne kadar hızlı yapabildiklerini görmek için yarışıyorlardı. Yüksek lisans derecesi Helsinki Üniversitesi'nden olan Aleksi Gustafsson, öğretmenler için ücretsiz olan birçok atölye çalışmasına katıldıktan sonra egzersizi geliştirdi. “Bunun çocuklar için ne kadar yararlı olduğu konusunda araştırma yaptım” dedi. “Çocukların dışarıda çalışması eğlenceli. Gerçekten onunla öğreniyorlar. ”

Gustafsson'un kız kardeşi Nana Germeroth, çoğunlukla öğrenme engelli çocukların bir sınıfını öğretiyor; Gustafsson'ın öğrencilerinin öğrenme veya davranış sorunları yok. İkisi, bu yıl sınıflarının çoğunu fikirlerini ve yeteneklerini çocukların değişen düzeyleriyle birlikte karıştırmak için birleştirdi. On yaşından büyük olan Germeroth, “Birbirimizi gerçekten çok iyi tanıyoruz” dedi. “Aleksi'nin ne düşündüğünü biliyorum.”

Okul, yılda altı bin yıllık üniversite eğitimi ve işlerinin talepleri nedeniyle sınıf öğretmenlerinden biraz daha yüksek maaşlar ödenen yardımcılar ve özel eğitim öğretmenleri kiralamak için yılda 47.000 avro kazanıyor. Siilitie'de her yedi öğrenci için bir öğretmen (veya asistan) var.

Başka bir sınıfta, iki özel eğitim öğretmeni farklı türden bir takım öğretimi ile gelmişti. Geçen yıl, beş yıllık deneyime sahip bir öğretmen olan Kaisa Summa, birinci sınıf erkekleri kontrol altında tutmaya zorlanıyordu. 25 yaşındaki emektar meslektaşının ne sırlarını paylaşabileceğini merak ederek, Paivi Kangasvieri'nin yanındaki kapıdaki sessiz ikinci sınıf odasına özlemle bakmıştı. Her birinin çok çeşitli yetenekleri ve özel ihtiyaçları olan öğrencileri vardı. Summa, Kangasvieri'ye jimnastik derslerini iyi davranışların bulaşıcı olacağını umarak birleştirip birleştiremeyeceklerini sordu. İşe yaradı. Bu yıl, ikisi haftada 16 saat birleşmeye karar verdi. Summa'nın sıcak annesine kendini sakin ve sıkı bir “baba” olarak tanımlayan Kangasvieri, “Birbirimizi tamamlıyoruz” dedi. “En iyi işbirlikçi öğretidir” diyor.

Her sıklıkta, başlıca Arjariita Heikkinen, Helsinki bölgesi okulu kapatmaya çalıştığını söyledi, çünkü çevredeki bölgede daha az ve daha az sayıda çocuk var, sadece topluluktaki insanların kurtarması için yükseliyorlardı. Ne de olsa, okulun dokuzuncu sınıflarının yaklaşık yüzde 100'ü liselere gidiyor. Engellilerin çoğu bile, restoranlar, hastaneler, şantiyeler ve ofislerde çalışmaya hazırlanan Finli lise öğrencilerinin yüzde 43'ünün katıldığı Finlandiya'nın genişletilmiş meslek lisesi sisteminde bir yer bulacak. Müdür yardımcısı Anne Roselius, “Onları doğru liseye yerleştirmeye yardım ediyoruz” dedi. “Hayatta nelerin olacağı ile ilgileniyoruz”

Finlandiya'nın okulları her zaman bir mucize değildi. 1960'ların sonlarına kadar Finler hala Sovyet etkisinin kozasından doğuyordu. Çoğu çocuk altı yıl sonra devlet okulundan ayrıldı. (Gerisi, daha az titiz olma eğiliminde olan özel okullara, akademik gramer okullarına veya halk okullarına gitti.) Yalnızca ayrıcalıklı veya şanslı olanların kaliteli bir eğitimi var.

Finlandiya, kanlılığını hatırlatmaya başladığında manzara değişti, geçmişi birleşik bir geleceğe dönüştürdü. Yüzlerce yıl boyunca, bu şiddetli bağımsız insanlar iki rakip güç arasında - batıdaki İsveç monarşisi ve doğudaki Rus çarı - arasında sıkışmıştı. Ne İskandinav ne de Baltık, Finliler Nordik kökleriyle gurur duyuyorlardı ve sadece sevebilecekleri (ya da telaffuz edebileceği) eşsiz bir dille gurur duyuyorlardı. 1809'da Finlandiya, halkını yaklaşık 600 yıl yöneten İsveçliler tarafından Rusya'ya verildi. Çar, imparatorluğa anayasal bağları olan bir yarı devlet olan Finlandiya Büyük Dükalığı'nı yarattı. Başkenti Stokholm yakınlarındaki Turku'dan Helsinki'ye, St. Petersburg'a yaklaştırdı. Çar 1917'de Bolşeviklere düştükten sonra Finlandiya bağımsızlığını ilan ederek ülkeyi iç savaşa soktu. 1939 ile 1945 arasında üç savaş daha - ikisi Sovyetlerle, biri Almanya'yla - ülkeyi acı bölünmelerin neden olduğu ve Rusya'ya borçlu bir borç borcuyla terk etti. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı genel direktörü Pasi Sahlberg, “Hala özgürlüğümüzü korumayı başardık” dedi.

1963'te Finlandiya Parlamentosu, halkın eğitimini ekonomik iyileşmedeki en iyi atış olarak seçmeye karar verdi. Gelecekteki Finlandiya Dersleri kitabı Ekim ayında serbest bırakılması planlanan Sahlberg, “Buna Finlandiya eğitiminin Büyük Rüyası” derim . “Her çocuğun çok iyi bir devlet okuluna sahip olacağı fikriydi. Rekabetçi olmak istiyorsak herkesi eğitmeliyiz. Her şey hayatta kalmak için bir ihtiyaçtan çıktı. "

Pratik konuşma - ve Finler pratik değilse hiçbir şey değildir - karar, amacın retoriğe geçmesine izin verilmeyeceği anlamına geliyordu. Milletvekilleri, gelecek olan her şeyin temelini oluşturan aldatıcı bir şekilde basit bir plana indiler. Devlet okulları, kapsamlı okullardan oluşan bir sistem veya peruskoulu olarak düzenlenir. , 7-16 yaşları için. Ülkenin dört bir yanından gelen öğretmenler, reçeteleri değil, rehberlik sağlayan ulusal bir müfredata katkıda bulundu. Fince ve İsveççe'nin (ülkenin ikinci resmi dili) yanı sıra, çocuklar genellikle 9 yaşında başlayan üçüncü bir dil (İngilizce bir favoridir) öğrenirdi. Kaynaklar eşit olarak dağıtıldı. Kapsamlı okullar geliştikçe, lise okulları da artmıştır (10 ile 12 arasındaki sınıflarda). İkinci kritik karar, reformcuların her bir öğretmenin sekiz devlet üniversitesinden birinde teorik ve uygulamalı beşinci yıl yüksek lisans derecesi almasını gerektirdiği 1979 yılında geldi. O andan itibaren öğretmenlere doktorlar ve avukatlarla eşit statü verildi. Başvuranlar, maaşlar çok yüksek olduğu için değil, özerklik ve saygıyla işi cazip kıldığı için öğretim programlarına su basmaya başladılar. Sahlberg'e göre, 2010 yılında, bazı 6.600 başvuru sahibi 660 ilkokul eğitim alanı için başvurdu. 1980'lerin ortasına kadar, son bir inisiyatifler sınıfı, sınıfları, üst düzey düzenlemelerin son ayırımlarından kurtardı. Politikaların kontrolü şehir meclislerine kaydırıldı. Ulusal müfredat geniş kılavuzlara damıtıldı. Örneğin 1-9. Sınıflar için ulusal matematik hedefleri temiz bir on sayfaya düşürüldü. Çocukları eleme ve sözde yetenek gruplarına ayırma işlemi ortadan kaldırıldı. Zeki ya da daha az olan tüm çocuklara aynı sınıflarda öğretilmeleri gerekiyordu; gerçekte hiçbir çocuğun geride bırakılmamasını sağlamak için birçok özel öğretmen yardımı vardı. Müfettişlik, 90'ların başında kapılarını kapattı, hesap verebilirliği ve teftişi öğretmenlere ve müdürlere devretti. “Çalışmayı sevdiğimiz için başarılı olmak için kendi motivasyonumuz var. ”Dedi Louhivuori. “Teşviklerimiz içeriden geliyor.”

Elbette, son on yılda Finlandiya'nın uluslararası bilim puanlarının yükseldiği kesindi. Aslında, ülkenin ilk çabaları biraz Stalinistik olarak adlandırılabilir. 70'lerin başlarında geliştirilen ilk ulusal müfredat 700 sayfada tartıştı. 1980 yılında Finlandiya'nın devlet okullarında ders vermeye başlayan ve şu anda Helsinki'nin doğusundaki Kallahti Kapsamlı Okulu'nun müdürü olan Timo Heikkinen, lise öğretmenlerinin çoğunun, uyumlu çocukların açık defterlerine dikte masalarına oturduğunu hatırlıyor.

Ve hala zorluklar var. David Kirby de deyimiyle 90'ların başında Finlandiya'nın Geçim çöküş ‘kendine güvenen ve iddialı Eurostate’ Bu taze ekonomik zorluklar getirdi Finlandiya'nın Hittiçe Tarihi . Aynı zamanda göçmenler ülkeye döküldüler, düşük gelirli konut projelerinde kümelediler ve okullara ek yük getirdiler. Finlandiya Akademisi tarafından yakın tarihli bir raporda, ülkenin büyük şehirlerindeki bazı okulların zengin ve ırkçı olarak daha eğri hale geldiği, beyaz Finlerin daha az yoksul ve göçmen nüfusu olan okulları seçtiği uyarısında bulunuldu.

Birkaç yıl önce, Kallahti müdürü Timo Heikkinen, giderek artan bir şekilde, zengin ailelerin artan bir olasılıkla Kallahti'deki Somalili çocuk sayısının artmasından endişe duyduğunu farketmeye başladı. Buna karşılık Heikkinen ve öğretmenleri, okulun ormana olan yakınlığından yararlanan yeni çevre bilimi dersleri tasarladılar. Ve 3 boyutlu teknolojiye sahip yeni bir biyoloji laboratuvarı, daha yaşlı öğrencilerin insan vücudunda kan akışını gözlemlemelerini sağlar.

Heikkinen, henüz yetişemediğini itiraf etti. Sonra ekledi: “Ama her zaman iyileştirmenin yollarını arıyoruz.”

Read more: https://www.smithsonianmag.com/innovati ... aw3xjTq.99
Give the gift of Smithsonian magazine for only $12! http://bit.ly/1cGUiGv
Follow us: @SmithsonianMag on Twitter